SiteLogo

انواع چرم طبیعی و مصنوعی به زبان ساده

0 479
انواع چرم طبیعی و مصنوعی

چرم به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید و به بازار عرضه می شود. چرم طبیعی به ماده ای با دوام و طول عمر بالا گفته می شود که از دباغی پوست جانورانی همانند گاو، شتر، بز، گوسفند و … به دست می آید. در حالی که چرم مصنوعی در کارخانه جات و با استفاده از مواد پلاستیکی به تولید می رسد. امروزه استفاده از محصولات چرمی بسیار افزایش یافته است به همین دلیل شناخت انواع مختلف چرم طبیعی و کاربرد های آن برای خریداران این محصولات امری ضروری می باشد. از رایج ترین این چرم ها می توان به چرم جیر، چرم هورس،  چرم سوگو و چرم وکیوم و چرم هرمس اشاره کرد.

 

انواع پوتین چرم

 

انواع چرم طبیعی بر اساس دباغی و شکل ظاهری

1-چرم نبوک

چرم نبوک نیز یکی دیگر از انواع چرم های کاربردی می باشد که از بیرونی ترین لایه پوست حیوانات به دست می آید. این چرم علی رغم آن که استحکام و دوام بسیار بالایی که دارد، بسیار نرم و ظریف می باشد. غالبا از چرم نبوک در صنعت کفش و بوت استفاده می شود.

 

2- انواع چرم مختلف اشبالت

چرم اشبالت نیز نوعی چرم طبیعی می باشد که از ورقه ورقه کردن لایه میانی پوست جانورانی همانند گاو، شتر، گوساله و … به دست می آید. چرم اشبالت در مقایسه با نبوک استحکام و مقاومت کمتری داشته و برخلاف آن حالتی مخملی و پرز دار، دارد.

 

انواع چرم اشبالت

 

3-چرم جیر

چرم جیر نیز همانند چرم اشبالت و نبوک از پوست حیوانات به تولید می رسد، با این تفاوت که جیر از داخلی ترین لایه پوست ساخته می شود. مقاومت و استحکام چرم جیر در مقایسه با نبوک و اشبالت کمتر بوده و همانند اشبالت سطح آن پرز دار است.

 

4-چرم چاپی

پر کاربرد ترین نوع چرم در دنیای مد، چرم چاپی می باشد. چرم چاپی نوعی چرم طبیعی یا مصنوعی می باشد که پس از اتمام فرایند دباغی با استفاده از غلطک هایی مخصوص، بر روی سطح آن طرح هایی منقش می شوند. از معروف ترین طرح هایی که بر روی چرم چاپی ایجاد می شوند می توان لیزارت، فلوتر و شرانگ را نام برد. دلیل محبوبیت بالای چرم چاپی در صنعت مد، تمایل بالای شرکت های مدلینگ به استفاده از طرح ها  و نقش های مخلتف بر روی محصولات خود می باشد.

 

5- انواع چرم مختلف ورنی

چرم ورنی نیز یکی از چرم های پر طرفدار می باشد که از غالبا از پوست گوساله تهیه می شود. سطح خارجی این چرم با واکس مخصوصی پوشیده می شود تا سطح آن صاف و براق شود. بیشترین کاربرد چرم ورنی در صنعت کیف و کفش می باشد.

 

انواع چرم ورنی

 

6-چرم دانه دار کامل

چرم دانه دار کامل از خارجی ترین لایه پوست گرفته می شود با این تفاوت که این چرم پردازش نمی شود. شایان ذکر است که چرم دانه دار کامل یکی از مستحکم ترین چرم های موجود می باشد.

 

7- انواع چرم مختلف گیاهی

یکی از جدید ترین چرم های تولید شده در سال های اخیر، چرم گیاهی می باشد که برای دباغی آن از روغن های حیوانی و مواد گیاهی استفاده می شود. چرم گیاهی به دلیل نوع دباغی منحصر به فردی که دارد، بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارد.

 

انواع چرم گیاهی