چرم هورس چیست؟

شناخت انواع چرم و کاربرد آن ها در صنعت، می تواند شما را در انتخاب یک محصول چرمی مناسب یاری دهد. چرم هورس یکی از انواع چرم های تولید شده در سال های اخیر می باشد که شباهت بسیار زیادی به نبوک دارد. ولی نباید آن را با نبوک اشتباه گرفت.ظرافت زیادی که در ضخامت این محصول وجود دارد، موجب شده است تا از آن برای تولید انواع کیف، کفش و اکسسوری های لوکس استفاده شود. این محصول با استفاده از یک نوع واکس که بر روی خارجی ترین لایه چرم ( سطح چرم فول گرین) اعمال می شود، تولید می گردد. این واکس باعث می شود تا سطح صاف و صیقلی چرم به سطحی مخمل مانند و پرز دار تبدیل شود. لازم به ذکر است که چرم هورس از انواع چرم های طبیعی گاوی، بزی و شتری به تولید می رسد ولی نوع گاوی آن متداول تر است.

 

 

چرم هورس

انواع چرم هورس

معمولا چرم های هورس در انواع بزی، گاوی و شتری تولید می شوند. که به دلیل فرایند منحصر به فرد ساختشان ظاهری بسیار شیک و جذاب دارند. واکس مخصوص استفاده شده بر روی سطح این چرم باعث شده است تا چرم از سادگی درامده و به یک نوع چرم لوکس تبدیل شود. لازم به ذکر است که چرم های هورس گاوی و شتری به دلیل دوام  طول عمر بالایی که دارند بیشتر برای تولید کیف و کفش مورد استفاده قرار می گیرند. 

ویژگی های منحصر به فرد این نوع چرم

از بارز ترین ویژگی های چرم  هورس می توان به تغییر رنگ آن با گذر زمان و لمس مداوم اشاره کرد. به طوری که پس از مدتی استفاده از این چرم، سایه هایی روشن بر روی آن پدید می آید که ظاهری آنتیک و قدیمی به محصول مورد نظر می بخشد. البته باید توجه داشت که برخی از شرکت های تولیدی، به هنگام تولید این محصول، این سایه ها را به طور مصنوعی بر روی آن ها ایجاد می کنند.

از دیگر ویژگی های این محصول  می توان به استحکام و طول عمر بالای آن اشاره کرد. ضخامت و ایستادگی این نوع چرم به حدی است که برای استحکام بخشی به آن نیازی به استفاده از ابزار محکم کننده ای همانند فوم نمی باشد. شایان ذکر است که مواد به کار رفته در طی پروسه ساخت این نوع چرم، باعث ضد آب شدن آن نیز می گردد.

 

 

 

چرم هورس

 

تفاوت چرم هورس با چرم نبوک

در نگاه اول، چرم هورس و چرم نبوک بسیار مشابه به یکدیگر می باشند. ولی باید توجه داشت که این دو نوع چرم متفاوت اند. بزرگترین اختلاف این نوع چرم و چرم نبوک، تفاوت در لایه های آن ها می باشد. چرم نبوک برخلاف چرم هورس لایه لایه بوده و رویه آن کاملا ساییده شده است.

چگونگی تشخیص چرم هورس مرغوب

برای تشخیص کیفیت چرم هورس، در مرحله اول باید مشخص کرد که آیا این چرم از نوع مویی است یا برای تولید محصول مورد استفاده قرار می گیرد.  ولی در حالت کلی اگر این محصول از لحاظ رنگ آمیزی ایرادی نداشته باشد؛ و سطح آن بدون خراش، زدگی و پارگی باشد، می توان ادعا کرد که چرم مرغوبی است. توجه داشته باشید که برای تشخیص بهتر کیفیت این نوع چرم، می توانید پشت آن را نیز مشاهده و نوع دباغی آن را بررسی کنید.

نویسنده: تیم سیلوا چرم
تعداد بازدید : نفر تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ تاریخ بروزرسانی 1400-07-25

دیدگاه و سوال ارزشمند خود را در کادر ذیل وارد کنید و از شارژ کیف پول بهره مند شوید.

برای ارسال نظر باید وارد شوید

ورود / ثبت نام