SiteLogo

چرم طبیعی چیست؟

0 166
چرم طبیعی چیست؟

به طور کلی چرم طبیعی به ماده ای گفته می شود که از دباغی پوست جانورانی همچون گاو، گوساله، گوسفند، بز، خوک و … تولید می شود. امروزه محبوب ترین و رایج ترین نوع چرم، چرم تولید شده از پوست گاو می باشد که برای صنایعی نظیر مد و پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد. چرم گوسفند نیز که از پشم دست نخورده به تولید می رسد، پس از چرم گاو بیشترین محبوبیت را دارد. معمولا از چرم گوسفند برای تولید فرش و دمپایی استفاده می شود. البته باید توجه داشت که امروزه چرم طبیعی موجود می باشد. از همین رو در ادامه توضیحی مختصر در مورد انواع چرم مختلف و کاربرد آن ها خواهیم داد.

 

چرم طبیعی

 

دلیل دباغی چرم چیست ؟

فرایند دباغی پوست فساد پذیر را به ماده ای انعطاف پذیر، پایدار و دائمی تبدیل می کند. به عبارتی دیگر پوست تازه جانوران، نرم، مرطوب و انعطاف پذیر است، ولی پس از مدتی اگر رطوب موجود در آن از بین برود، فاسد شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. فرایند دباغی موجب می شود تا پوست در هر شرایط، حتی اگر رطوبت خود را نیز از دست بدهد، نرم و لطیف باقی بماند.

 

 

روش های مختلف دباغی چرم طبیعی

به طور معمول، چرم طبیعی به دو صورت صنعتی و سنتی دباغی می شود. مدت زمان عمل آوری در دباغی سنتی طولانی تر از دباغی صنعتی می باشد. از طرفی در دباغی سنتی از موادی همانند مازوج و آرد در طی فرایند عمل آوری استفاده می شود. به همین دلیل کیفیت چرم سنتی از چرم ماشینی بالاتر می باشد.

 

چرم طبیعی

رایج ترین کاربرد های چرم طبیعی

در سال های اخیر استفاده از چرم طبیعی در دنیای مد، دیزاین و فشن بسیار رواج یافته است. امروزه از چرم برای ساخت لوازم جانبی مختلف همانند مبلمان، لوازم خانگی و روکش های صندلی به طور گسترده استفاده می شود. همچنین این محصول به دلیل تنوع بالا و زیبایی چشمگیری که دارد، در تولید کیف، کفش، البسه و بسیاری از اکسسوری ها همانند بند ساعت، کمربند، دستبند و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کمربند چرم طبیعی

 

انواع چرم طبیعی تولید شده بر اساس شکل ظاهری

1-چرم جیر 

چرم جیر یکی از انواع چرم های طبیعی تولید شده می باشد که از آخرین لایه پوست حیوانات ساخته می شود به همین دلیل از لطفات و انعطاف بالایی برخوردار است. البته باید توجه داشت که دوام و طول عمر این نوع چرم در مقایسه با سایر چرم ها کمتر می باشد.

2-نوبوک

چرم نوبوک یکی از مقاوم ترین نوع چرم های طبیعی می باشد که از خارجی ترین لایه پوست حیوانات ساخته می شود. به طور معمول قسمت خارجی چرم نوبوک سمباده زده می شود، به همین دلیل ظاهری

3-چرم ورنی 

چرم ورنی یکی دیگر از انواع چرم های طبیعی موجود در بازار می باشد که از پوست گاو و یا گوساله ساخته می شود. شایان ذکر است که این چرم ضد آب بوده و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. براق بودن چرم ورنی باعث شده است تا از آن برای تولید انواع اکسسوری ها همانند کیف و کفش استفاده شود.

 

چرم طبیعی

چگونه از محصولات چرمی حفاظت کنیم ؟

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره شد، امروزه استفاده از چرم در صنایع مختلف بسیار گسترش یافته است. ولی باید توجه داشت که در صورتی که این محصولات خراب شوند، دیگر نمی توان آن ها را به حالت اولیه بازگرداند. به همین دلیل حفاظت و نگهداری از آن ها بسیار مهم و ضروری است. در ادامه به بررسی چگونگی حفاظت از محصولات چرمی پرداخته می شود.

  • بهتر است محصولات چرمی دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری شوند.
  • بهترین مکان برای نگهداری محصولات چرمی، محیط های خشک و خنک می باشند.
  • محصولات چرمی از ابزار و وسایل نوک تیز دور باشند.
  • برای تمیز کردن این محصولات از مواد شوینده استفاده نکنید.