SiteLogo

کاربرد چرم گاوی در تولید محصولات چرمی دست دوز

0 218
cow-leather

امروزه انواع مدل های مختلف چرم از لحاظ جنس و کاربرد روانه بازار شده اند که چرم گاوی متداول ترین آن ها می باشد. این محصول به علت دوام و طول عمر بالایی که دارد، محبوب ترین و پر مصرف  ترین چرم در جهان می باشد به طوری که امروزه 70 درصد بازار جهانی چرم را به خود اختصاص داده است. از این محصول که از پوست گاو و گوساله تولید می شود در صنایع مختلفی استفاده می شود. چرم کاربردهای مختلفی دارد و کاربرد انواع مدل چرم در صنایع مختلف متفاوت است و در این مقاله به جزئیاتی در خصوص کاربرد چرم گاوی خواهیم پرداخت.

کاربرد چرم گاوی

توضیح تصویر: کاربرد چرم گاوی در تولید محصولات چرمی

 

بزرگترین کشور های تولید کننده چرم گاوی

چرم گاوی پر کاربرد ترین چرم در جهان می باشد، به همین دلیل کشور های زیادی اقدام به تولید و عرضه این محصول کرده اند. ولی کشور برزیل با تولید 14.2 درصد این نوع چرم در دنیا، بزرگترین تولید کننده آن می باشد. شایان ذکر است که چرم  ایتالیا نیز یکی از مرغوب ترین چرم های موجود در بازار های جهانی می باشد و صنعتگران چرم ایتالیایی نیز از ماهر ترین افراد فعال در این عرصه می باشند.

 

 

ویژگی های بارز این نوع چرم

چرم گاو از مستحکم ترین و ضخیم ترین چرم های موجود در بازار می باشد که دوام و طول عمر بسیار بالایی دارد. البته باید توجه داشت که این ویژگی ها در کلیه ی نژاد های گاو یکسان نمی باشند. به طور مثال پوست گاو هایی که در مناطق گرمسیری قرار دارند، بسیار متفاوت با چرم گاو هایی است که در مناطق سردسیری هستند.

 

چرم گاوی

توضیح تصویر: نمونه ای از چرم گاوی قبل از استفاده بعنوان محصولات چرمی

 

کاربرد های این نوع چرم در صنایع مختلف

همانطور که اشاره شد، چرم گاو بیشترین کاربرد را نسبت به سایر چرم ها در صنعت دارد. ضمن آن که چرم گاو کاملا بالغ نیز کاربرد بیشتری نسبت به چرم گوساله دارد. پوست گاو کاملا بالغ، به دلیل آن که چندین لایه دارد، استحکام بسیار زیادی داشته و بسیار مقاوم در برابر خرابی می باشد. معمولا از این چرم برای تولید محصولات گوناگونی همچون کفش، کیف، لباس و مبلمان استفاده می شود.

چرم گوساله نیز علی رغم مقاومت نسبتا بالایی که دارد، بسیار نرم و لطیف می باشد به همین دلیل غالبا از آن برای تولید لوازم جانبی و اکسسوری های گران قیمت نظیر بند ساعت، دستبند و … استفاده می شود.

 

 

ظاهر چرم گاوی

 

 

دلیل محبوبیت چرم گاوی چیست ؟

یکی از مهم ترین عواملی که چرم گاو را به پر مصرف ترین چرم در جهان تبدیل کرده است، مصرف بالای گوشت این حیوان در سراسر جهان می باشد. از آن جایی که سالانه تعداد زیادی گاو ذبح می شوند، پوست کافی برای تولید چرم در اختیار تولید کنندگان صنعت چرم قرار می گیرد. از طرفی شاید این نوع چرم در مقایسه با سایر چرم ها لوکس و لطیف به نظر نرسد، ولی دوام و طول عمر بالای این محصول، آن را به پر طرفدار ترین چرم دنیا تبدیل کرده است.