SiteLogo

نحوه تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی

0 85
نحوه تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی

مواد چرمی یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین محصولات مورد استفاده خصوصا در ایران می باشند که در طی سالیان گذشته استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش بوده است. دلیل این امر کیفیت، زیبایی و دوام بالای چرم طبیعی می باشد. ولی متاسفانه در بسیاری از مواقع تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی آنقدر دشوار است که بسیاری از خریداران دچار اشتباه می شوند و نیاز به راهنمای خرید چرم دارند. نکته دردناک در این مورد هزینه گزافی است که خریداران باید بابت خرید چرم تقلبی بپردازند. 

 

چرم تقلبی

روش های تشخیص چرم اصل

خوشبختانه راه های زیادی برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی وجود دارد که خریداران می توانند با بهره گیری از آن ها به راحتی در کوتاه ترین زمان ممکن چرم طبیعی را تشخیص داده و از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند روش عملی و ساده، راه های تشخیص چرم اصل از چرم فیک را برای شما توضیح دهیم.

 

مرطوب کردن چرم

آسانترین راه برای تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی، استفاده از قطرات آب است. به این منظور باید چند قطره آب بر روی محصول مورد نظر بریزید و مدتی صبر کنید. اگر قطرات آب به آرامی به درون محصول شما نفوذ کردند، به احتمال قوی چرم شما طبیعی است ولی اگر قطرات آب از سطح چرم سرازیر شوند، چرم شما از نوع صنعتی است.

البته باید توجه داشت که این روش بیشتر برای تشخیص چرم طبیعی از فوم به کار می رود، چون فوم از ذرات بسیار ریز پلاستیک تولید شده و قادر به جذب آب نمی باشد.

 

چرم تقلبی

بررسی لایه های چرم تقلبی

یکی دیگر از راه های عملی تشخیص چرم طبیعی از چرم تقلبی، بررسی لایه های چرم می باشد. در صورتی که محصول شما فقط از یک لایه تولید شده باشد به احتمال زیاد چرم طبیعی است ولی اگر ساختار آن لایه لایه باشد و یا درون آن از چسب یا پلاستیک اضافی استفاده شده باشد، باید به اصل بودن آن شک کرد. البته باید توجه داشت که این روش بیشتر برای تشخیص کمربند یا کفش چرمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

حرارت دهی به چرم تقلبی

این روش نیز یکی از مطمئن ترین راه های شناخت چرم طبیعی می باشد که بیشتر افراد فعال  در این عرصه و تولید کنندگان محصولات چرمی از آن استفاده می کنند. در این روش باید تکه ای چرم را در معرض حرارت قرار دهید، اگر چرم شعله ور شد پس محصول شما چرم مصنوعی است ولی اگر به آرامی سوخت می توان گفت که چرم طبیعی است.

 

چرم تقلبی

بررسی پرز های چرم

این روش یکی از مطمئن ترین راه های تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی می باشد که در هر شرایطی و برای هر محصولی می توان از آن استفاده کرد. در این روش فقط کافی است تا به پشت محصول مورد نظر دست بکشید، اگر محصول شما دارای پرز بود، می توان گفت که چرم اصل است ولی اگر سطح پشتی آن صاف و صیقلی باشد، محصول مورد نظر چرم مصنوعی است.

 

سوراخ کردن چرم تقلبی

همانطور که اشاره شد، چرم طبیعی محصولی بسیار با دوام می باشد که به راحتی و با استفاده از سوزن و سایر ابزار آلات نوک تیز نمی توان آن را سوراخ کرد. برای سوراخ کردن چرم طبیعی به سمبه های مخصوص نیاز است.

 

چرم تقلبی

تست پارگی

از دیگر روش های تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی، می توان به تست پارگی اشاره کرد. در این روش نوار باریکی از چرم را گرفته و با قدرت هر چه تمام تر بکشید، باید توجه داشت که چرم طبیعی در این حالت پاره نمی شود. لازم به ذکر است که این روش بیشتر مناسب برای تولید کنندگان محصولات چرمی و خریداران عمده این محصولات می باشد.