SiteLogo

تشخیص چرم اصل از چرم صنعتی

0 123
تشخیص چرم اصل از چرم صنعتی

در طی سال های متمادی چرم یکی از پر کاربرد ترین مواد مورد استفاده بشر بوده است که از آن برای تولید انواع محصولات گوناگون از جمله کیف، کفش، لباس، کمربند، لوازم خانگی و … استفاده شده است. دلیل محبوبیت چرم در بین جوامع مختلف، کیفیت، زیبایی، دوام و استحکام آن می باشد. امروزه چرم در انواع مختلفی از جمله چرم مصنوعی و طبیعی به تولید می رسد که در ادامه این متن به بررسی تفاوت های آن ها پرداخته می شود. در سال های اخیر تولید چرم صنعتی که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به چرم طبیعی می باشد، رونق گرفته است. همین مورد موجب شده است تا افراد مبتدی و کسانی که سر رشته ای در صنعت چرم ندارند، در تشخیص چرم طبیعی از چرم صنعتی دچار مشکل شوند. از همین رو در ادامه این مقاله که یک راهنمای خرید چرم است، با ما همراه باشید.

 

چرم مصنوعی

 

 

چرم طبیعی چیست؟

چرم اصل یا طبیعی معمولا به صورت مستقیم از پوست حیوانات تولید می شود. برای تولید این ماده، ابتدا پوست حیوان مورد نظر را آماده سازی می کنند تا فاسد نشود و سپس عملیات دباغی را بر روی آن انجام می دهند. شایان ذکر است که در این فرایند، علاوه بر آن که ویژگی های چرم تغییری نمی کنند، دوام و مقاومت آن نیز افزایش پیدا می کند.

 

چرم مصنوعی

 

چرم صنعتی چیست؟

چرم صنعتی یا مصنوعی، با استفاده از مواد پلاستیکی از جمله PU و PVC به تولید می رسد. پروسه ساخت این ماده به دو روش تر و خشک قابل انجام است. لازم به ذکر است که دلیل اصلی تولید چرم صنعتی، قیمت بالای چرم طبیعی می باشد.

 

کیف چرم مصنوعی

 

راهکار های اساسی برای تشخیص چرم اصل از چرم صنعتی

  1. محصولاتی که در ساخت آن ها از چرم طبیعی استفاده شده است، علاوه بر دوام و طول عمر بالا، بسیار شیک و زیبا می باشند. از طرفی فرایند ساخت و دوخت آن ها بسیار زمان بر و نیازمند تخصص فراوان است، به همین دلیل قیمت چرم طبیعی بیشتر از چرم صنعتی می باشد.
  2. از آشکار ترین تفاوت های میان این دو چرم، می توان به جنس پشت آن ها اشاره کرد. غالبا پشت چرم طبیعی دارای پرز بوده و حالتی مخملی دارد، در صورتی که پشت چرم صنعتی کاملا صاف و صیقلی می باشد.
  3. یکی دیگر از راه های تشخیص چرم اصل از چرم صنعتی، لمس کردن رویه محصول می باشد. چرم طبیعی به دلیل آن که از پوست حیوانات تولید شده است، سطحی یکنواخت نداشته و دارای خراش و چین و چروک می باشد.
  4. همانطور که اشاره شد، سطح چرم طبیعی صاف و یکنواخت نمی باشد، به همین دلیل توانایی بازتاب درست نور را ندارد. در صورتی که چرم صنعتی به دلیل سطح صاف و صیقلی، نور را به طور کامل منعکس می کند.
  5. یکی از ساده ترین راه های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی، تست قطره آب می باشد. در این روش چند قطره آب بروی محصول مورد نظر بریزید. اگر آب به آرامی جذب چرم شد، می توان گفت که محصول شما چرم طبیعی است. ولی در صورتی که آب از آن سرازیر شد، محصول شما از چرم صنعتی ساخته شده است.