تفاوت چرم گاوی و چرم بزی

در حالت کلی چرم های طبیعی به سه دسته اصلی چرم سنگین، چرم سبک و چرم نیمه سنگین تقسیم بندی می شوند. لازم به ذکر است که تقسیم بندی فوق بر اساس جثه حیوان صورت می گیرد. به طوری که چرم سبک شامل پوست حیواناتی مانند بز، چرم نیمه سنگین شامل پوست حیواناتی مانند گوسفند و نوع سنگین آن شامل پوست گاو می باشد.

اگرچه امروزه انواع مدل های متفاوت چرم در بازار وجود دارد، ولی به دلیل آن که  چرم گاو و بز بیشترین کاربرد را در صنعت تولید چرم دارند، از همین رو تشخیص این دو نوع ماده اهمیت بسیاری برای خریداران این محصولات دارد. از همین رو در ادامه به بررسی تفاوت انواع چرم ها پرداخته می شود.

 

چرم گاوی

 

اساسی ترین تفاوت های چرم گاوی و بزی

میزان ضخامت : در حالت کلی چرم تولید شده از پوست گاو بسته به محصولی که قرار است از آن تولید شود، می تواند هم نازک باشد هم ضخیم. ولی در باید توجه داشت که این نوع چرم ضخامت بیشتری نسبت به چرم بزی دارد.

درصد استحکام : با مقایسه ای کوتاه بین این دو نوع محصول می توان پی برد که چرم سنگین دارای استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به چرم سبک می باشد.

تنوع رنگ بندی : امروزه چرم های بزی در بیش از ۳۰ رنگ مختلف تولید و روانه بازار می شوند. در حالی که چرم گاوی دارای تنوع رنگی کمتری می باشد. البته باید توجه داشت که در صورت خرید مقادیر زیاد، امکان سفارش رنگ های متنوع برای آن نیز وجود دارد.

 

چرم گاوی

 

کاربرد این چرم ها در صنایع مختلف

چرم گاوی

  • ساخت کیف و کفش
  • دستبند وتل کمربند چرمی
  • تهیه چرم فرش
  • ست مردانه
  • لباس چرمی ( پالتو، کت و … )

چرم بزی

  • تولید کیف و کفش زنانه و مردانه
  • استفاده تزئینی
  • ساخت لباس های ظریف

 

 

چرم گاوی

 

چرم گاوی بهتر است یا بزی؟

خوشبختانه کشور ما یکی از کشور های فعال در عرصه تولید چرم می باشد که قادر به تولید انواع چرم مختلف با کیفیت بالا می باشد و علاوه بر بازار های داخلی توانایی تامین بازار های بین المللی را نیز دارد.

همانطور که ذکر شد، چرم گاوی ضخیم تر از چرم بزی می باشد که همین موضوع موجب استحکام بیشتر آن نسبت به آن می شود. ولی باید توجه داشت که این چرم به اندازه چرم بزی کشش ندارد. همچنین این محصول عایق بهتری نسبت به چرم بزی بوده و بدیهی است که گرم تر از آن باشد. از همین رو استفاده از آن برای تولید کاپشن یا پالتو بهتر از چرم بزی است.

حال که تفاوت های بارز میان چرم گاوی و چرم بزی را مورد بررسی قرار دادیم، به این پرسش که کدام یک از این دو نوع محصول را تهیه کنیم می پردازیم. در اصل جواب این پرسش به محصولی که می خواهید تهیه کنید و هزینه ای که برای آن در نظر گرفته اید بستگی دارد.

قیمت چرم بر اساس نوع دباغی و فیشینگ آن تعیین می شود ولی در مجموع قیمت چرم تولید شده از پوست گاو بیشتر از چرم بزی می باشد. به طوری که قیمت هر فوت آن حدودا دو برابر چرم بزی می باشد.

نویسنده: تیم سیلوا چرم
تعداد بازدید : نفر تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ تاریخ بروزرسانی 1400-07-26

دیدگاه و سوال ارزشمند خود را در کادر ذیل وارد کنید و از شارژ کیف پول بهره مند شوید.

برای ارسال نظر باید وارد شوید

ورود / ثبت نام