SiteLogo

تفاوت چرم شتر با چرم گاو

0 1536
تفاوت چرم شتر با چرم گاو

چرم شتر یکی از نادر ترین چرم های موجود در بازار می باشد که عدمتا از آن برای تولید کیف و کفش استفاده می شود. این چرم بسیار شبیه به چرم گاوی می باشد با این تفاوت که مقاومت و استحکام آن بسیار بیشتر است. به عبارتی دیگر فیبر موجود در ساختار این نوع چرم، ده برابر بیشتر از چرم گاوی است.

شایان ذکر است که چرم شتر نیز همانند سایر چرم ها، از دباغی پوست این حیوان به تولید می رسد. البته باید توجه داشت که بعضی از تولید کنندگان تکنیک های پیشرفته پالایش و برنزه کردن را بر روی آن اعمال می کنند تا بدون تغییر در کیفیت و استحکام بتوانند این محصول را در رنگ های مختلف به بازار عرضه کنند. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت انواع چرم خصوصا تفاوت چرم شتر با چرم گاوی خواهیم پرداخت

 

 

 

چرم شتر

 

کاربرد های چرم شتر

همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، تولید کیف و کفش، اساسی ترین کابرد های چرم شتر در صنعت می باشند. ولی در مواردی نیز مشاهده می شود که از چرم این حیوان برای تولید کمربند، دستبند و کلاه استفاده شده است.

 

چرم شتر

 

 

ویژگی های بارز این نوع چرم

نقش و نگار های موجود بر روی ساختار پوست شتر، از اساسی ترین ویژگی های این محصول می باشند. برخلاف سایر چرم ها، این محصول دارای رگه هایی می باشد که بر روی سطح آن قرار دارند. این رگه های علاوه بر زیبایی به کیفیت این چرم نیز می افزایند، از همین رو استفاده مکرر از محصولات تولید شده توسط چرم شتر، موجب کهنگی آن ها نمی گردد.

 

 

کیف چرم شتر

 

تفاوت های اساسی بین چرم شتر و چرم گاوی

 هماطور که ذکر شد، چرم شتر بسیار مقاوم تر نسبت به چرم گاوی می باشد. ولی باید توجه داشت که با وجود استحکام بالا، این چرم بسیار نرم و انعطاف پذیر است. استحکام بالای این چرم باعث شده است تا اغلب از آن برای تولید محصولاتی بهره بگیرند، که نیاز به مقاومت بالایی دارند.

به طور معمول، تولید کنندگان این نوع چرم، پوست آن را با دست و در مخازن مخصوص رنگ آمیزی می کنند به همین دلیل رنگ و سایه های نا منظم موجود بر روی آن بدون تغییر باقی می ماند که همین امر باعث افزایش زیبایی آن می شود. به عبارتی دیگر با این کار، پوست شتر دباغی شده، خطوط طبیعی و سایه های رنگی خود را حفظ کرده و ظاهری شیک و لوکس به خود می گیرد.

یکی از بزرگترین مسائلی که تولید کنندگان چرم شتر با آن مواجه هستند، کوچک بودن بیش از اندازه آن در مقایسه با چرم گاوی می باشد. دلیل این امر، پا های بلند و بدن نسبتا کوتاه شتر می باشد. شایان ذکر است که یکی از عواملی عمده ای که از چرم این حیوان برای تولید مبل و صنایع مشابه آن استفاده نمی شود، همین مورد است.